29 Ekim 2009 Perşembe

Kapitalizum hastadur deyidum inanmayidunuz… Haçan n’oldi?

Bizum Patapat Suleyman’i tanidunuz artuk. Bu koloti kafali, çakma burjuvaya yillardur söyleyirum. Ula savunduğun hau kapitalizum hastaluklidur!..

Pokkiyenun soyi, “İnsanoğlinun bulduği en eyi sistem kapitalizumdur” diye karşu çikayidi bana…

Aha gördük… Hastadur deyidum, inanmayidun… Haçan nooldi? Gene dünya halklarinun girtlağina sarildunuz. Eskiden 30-40 yilda bir olan krizlerunuz şimdi 5 yilda bir olmağa başladi.

Yaşanilan ekonomik krizun boyutlari tam olarak saptanamayi. Yanguni sondürmek içun yapilan binbir çeşit yardum, devletleşturma da işe yaramayi. Kapitalizum, Acda Pekkan hanumun yüzine döndi, artuk yama tutmayi…

Bizum İdris, bir süri hısim ekrebanun ve doktorun “Bir şeyun yok sapasağlamsun” demesine rağmen “Hastayim” deyup dururdi.

Soninda hakkun rahmetine kavuşti. Mezartaşina da “Hastayim hastayim deyidum, inanmayidunuz. Haçan nooldi?” diye yazdurdi.

Efendum dünya halklarinun hepsi mevta olup, mezar taşlarina yazdurmadan haburiya bir daha söyliyeyim; Bu sistem hastaluklidur. Kriz 20-30 tane geçmişi tenekeli kartel CEO’nun (Sio) yanliş politikalari ve açgözliluği sonuci olmayi, bizatihi kapitalizmun bir sonuci, gerekliluğidur.

Bu kadar istif, bu kadar stok… Binbir türli para – finans – borsa cambazluğinun soni krizdur.

Kapitalizum hastadur, savaş üretur, kriz üretur. Artuk buğa canli muamelesi yapmayun, tikayun pamuği cötine, gitsun.

Hiç yorum yok: